Encyclopedia  |   World Factbook  |   World Flags  |   Reference Tables  |   List of Lists     
   Academic Disciplines  |   Historical Timeline  |   Themed Timelines  |   Biographies  |   How-Tos     
Sponsor by The Tattoo Collection
List of Logie Award winners 2004
Main Page | See live article | Alphabetical index

List of Logie Award winners 2004

Presented: 18 April 2004
Master of Ceremonies: Eddie McGuire
Special Guest: Mel Brooks


Winners of Logie Awards (Australian television) for 2004:

Gold Logie
Most Popular Personality on TV: Rove McManus Ten Network

Silver Logie Most Popular Actor - Aaron Jeffery McLeod's Daughters Ten Network

Silver Logie Most Popular Actress - Lisa Chappell McLeod's Daughters Ten Network

Silver Logie Most Popular TV Presenter - Rove McManus Rove (Live) Ten Network

Most Popular New Male Talent - Kip Gamblin Home And Away

Most Popular New Female Talent - Isabel Lucas Home And Away

Most Popular Sports Program - The Footy Show Nine Network

Most Popular Light Entertainment/Comedy Program - Rove (Live) Ten Network

Most Popular Australian Drama Series - McLeod's Daughters Nine Network

Most Popular Reality Program - Australian Idol (Network Ten)

Most Popular Lifestyle Program - Backyard Blitz Nine Network

Most Popular Overseas Drama - Nine Network

Most Popular Overseas Comedy - Friends Nine Network

Most Popular Overseas TV Star - Jennifer Aniston

Silver Logie Most Popular Australian program - McLeod's Daughters Nine Network

Outstanding Awards

Most Outstanding Drama Series - The Secret Life Of Us Ten Network

Most Outstanding Actor In A Drama Series - Ray Barrett After the Deluge Ten Network

Most Outstanding Actress In A Drama Series - Deborah Mailman The Secret Life Of Us Ten Network

Most Outstanding Miniseries/Telemovie - After the Deluge Ten Network

Most Outstanding News Coverage - Marine's fire Australian Broadcasting Corporation News

Most Outstanding Public Affairs Report - The Big A (Hazel Hawke Story) Australian Story (ABC)

Most Outstanding Documentary Series - Dying To Leave Special Broadcasting Service

Most Outstanding Comedy Program - shared:
CNNNN Australian Broadcasting Corporation
Kath & Kim Australian Broadcasting Corporation

Most Outstanding Sports Coverage - Bob Jane T-Mart 1000 Ten Network

Most Outstanding Children's Preschool Program - Hi-5 Nine Network

Most Outstanding Children's Program - Bootleg Australian Broadcasting Corporation